Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan yatırımcılara çağrı: “Yatırımlarınızı sürdürün”

İl Başkanı Ekrem Başaran ev sahipliğinde gerçekleştirilen Şehir Buluşmaları AK Parti Balıkesir Ana Kademe Vilayet İdaresi, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve önceki dönem milletvekillerinin yer aldığı kahvaltı programı ve ardından düzenlenen basın toplantısıyla başladı. AK Parti Balıkesir Vilayet Lideri Ekrem Başaran’ın açılış konuşmasıyla başlayan basın toplantısında daha sonra Ticaret Bakanı Mehmet Muş değerlendirmelerde bulundu. Bakan Muş dünyadaki tüm olumsuz kurallara karşın Türkiye’nin büyümesini sürdürdüğünü belirterek yatırımcılara Türkiye’de yatırıma devam etmeleri davetinde bulundu. Bakan Muş, “Türkiye önümüzdeki yüzyılın en güçlü ülkelerinden birisi olacağı aşikardır” dedi.

“Balıkesir hızla gelişiyor”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Balıkesir’in hem tarım hem de sanayi kenti olduğuna dikkat çekerek, “Balıkesir hem biri tarım kenti, aşnı vakitte bir turizm kenti, birebir vakitte da bir sanayi kentidir. Balıkesir çok süratli gelişiyor ve ilerliyor, önemli gelişmeler kaydetmiş bir kent. Münasebetiyle Türkiye’nin vizyonuna Türkiye’nin Yüzyılında kıymetli gelişmeleri içerisinde sağlayacak potansiyeli olan bir ilimiz. Bulunduğu pozisyon itibariyle, müteşebbisleriyle, iş dünyasıyla, şimdiye kadar edinmiş olduğu deneyimle Türkiye vizyonunun en kıymetli taşıyıcı vilayetlerinden birisi olacağı aşikardır” diye konuştu.

“Emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz”

Dünyadaki ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Hepimizin malumu dünya şiddetli bir süreçten geçiyor. Hem güç tedariki ve arzı konusunda dünyada yaşanan tartışmalar, hem politik olarak yaşanan gelişmeler ve gerginlikler ve ekonomik olarak dünyanın karşı karşıya kaldığı durumlar ister istemez bütün ülkeleri etkilediği üzere bizleri de etkiliyor. Türkiye tüm bu tablo içerisinde bir taraftan ekonomik büyümesini sağlıyorken bir taraftan da koymuş olduğu amaca ilerlemek için emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bizim koymuş olduğumuz gayelerimiz vardı. Dış ticarette koymuş olduğumuz gayelerimiz vardı, içeride planlanan yatırımlar vardı ve bunlar takvimler içerisinde hayata geçiriliyor” tabirlerini kullandı.

“Ekonomik büyüklüğümüz 1 trilyon dolara yaklaştı”

Türkiye’nin dış ticaret hacmiyle ilgili sayılar veren Bakan Mehmet Muş, “Türkiye’nin mal ve hizmet ihracatı sayılar oynayabilir lakin 350 milyar dolara yaklaşacak ve dış ticaret hacmi de biraz aşağı biraz üst olur lakin 700 milyar dolara yaklaşacak bir dış ticaret hacmine ulaşacak bir ülkemiz var. Ekonomik büyüklüğü 1 trilyon dolara yaklaşmış 86 milyon nüfusuyla devasa bir ülkeden bahsediyoruz. Bir tarafı Kuzey Afrika’ya bakıyor, bir tarafı Ortadoğu’da, biri tarafı Kafkaslarda, Balkanlar’da ve Doğu Avrupa’ya hududu olan, yarımada bir Türkiye ve gelmiş olduğu nokta itibariyle ulusal gelirini son yıllarda önemli formda artırmış, gelişme suratını bütün aksiliklere, etrafındaki gelişmelere karşın sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye dünyadaki olumsuz kurallardan güçlenerek çıkacak”

Konuşmasının sonunda yatırımcılara da seslenen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Dolayısıyla Türkiye’nin 2023’e gerçek olan vizyonunda biz güçlenerek gideceğinden eminiz. Makro göstergelerine baktığımız vakit Türkiye’nin bütün ülkelerle mukayese ettiğiniz vakit makro endigatörleri Türkiye iktisadının nitekim sağlıklı oluyor. Münasebetiyle borçluluk oranları, bütçe açığı, ticari açık ki bütün bu güçteki fiyat artışlarına karşın pek çok ülkeyle mukayese ettiğimiz vakit Türkiye aslında makro dengelerinde sağlıklı bir ülke ve büyümesini de sürdürüyor. Bu açıdan yatırım iştahının da güçlü olduğunu görüyoruz. Hasebiyle gelecek amaçlarımızın yakalanmasıyla alakalı en küçük bir tereddüdümüz kelam konusu değildir. Biz insanımızdan, yatırımcımızdan, girişimcimizden Türkiye’nin geleceğiyle alakalı hiçbir tereddütlerinin bulunmamalarını, yatırımlarına sürat kesmeden devam etmelerini ve Türkiye’nin bu olumsuz dünyadaki kurallar içerisinde güçlenerek çıkacağından emin olmalarını bir defa daha tabir etmek isterim. Hasebiyle Türkiye önümüzdeki yüzyılın en güçlü ülkelerinden birisi olacağı aşikardır. Çok önemli yatırımlar yapıldı, çok önemli altyapı yatırımları yapıldı, imkanlar sağlandı artık bunun meyvelerini toplama vaktidir diye düşünüyorum” bildirisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir