Galatasaray-Alanyaspor maçında yan hakemin hareketi gündem oldu!

Galatasaray-Alanyaspor maçında yan hakemin oyuna müdahalesi gündem oldu. Akdeniz grubunun atağında oyun alanına girerek alanda yer alan 2. topu dışarı atan yardımcı hakeme sarı-kırmızılı taraftarlar büyük reaksiyon gösterdi. Toplumsal medyada yapılan yorumlarda durum “Skandal” olarak değerlendirildi.

Süper Lig’in 11. haftasında Galatasaray, alanında Alanyaspor ile 2-2 berabere kalırken hakem idaresi büyük tartışma konusu oldu.

YAN HAKEME BÜYÜK TEPKİ!

Alanyaspor atağında yan hakemin oyuna müdahale etmesi Galatasaray taraftarına adeta saç baş yoldurdu. Akdeniz takımının atak tertibinde taç çizgisine yakın pozisyonda yer alan saha içindeki 2. topu, yan hakem ayağıyla dışarı attı. Bu durum sarı-kırmızılıların büyük yansısını çekerken, yaşananlar toplumsal medyada “Skandal” olarak değerlendirildi.

İşte o yansılar:

OYUN KURALI NE DİYOR?

TFF’de yer alan “Oyun kurallarının yorumlanması ve hakemler için rehber” başkıklı metinde ikinci top saha içindeyken hakemin müdahale edip etmeyeceği açık bir halde belirtildi.

İşte TFF’nin resmi internet sitesinde yer alan o hususun detayı..

KURAL-2 TOP

İLAVE TOPLAR

Kural 2 ihtiyaçları karşılamak ve kullanımları hakemin denetimi altında olmak kaydıyla, maç sırasında kullanmak için oyun alanı etrafına ek toplar yerleştirilebilir.

OYUN ALANINDAKİ FAZLA TOPLAR

Eğer oyun alanına fazladan bir top girerse, hakem oyunu topun yalnızca oyuna tesiri varsa
durdurmalıdır.

Hakem oyunu ceza alanı içinde durdurmamışsa, oyunun durduğu anda topun
bulunduğu yerden yapılacak bir hakem atışı ile tekrar başlatılır.

Eğer oyun ceza alanı içinde durdurulmuşsa, oyunu tekrar başlatmak için yapılacak hakem atışı oyun durduğu anda topun
bulunduğu yere en yakın kale çizgisi üzerindeki bir noktadan yapılır.

Eğer oyun alanında fazladan bulunan topun oyuna müdahalesi yoksa hakemler fazla olan topun oyun alanından en kısa müddette çıkarılmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir