Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin: ‘Rusya’nın seferberlik kararı, asker eksikliğini gösteriyor’

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik kararını Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün açıkladığı yedek asker statüsünde bulunan ve daha evvel orduda hizmet etmiş bireyleri kapsayan kısmi seferberlik kararını Cumhuriyet’e pahalandıran eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, “Kısmi seferberlik kararı en başta Rusya’nın asker eksikliğini ve askere olan muhtaçlığını gösteriyor. Aslında son devirde Rusya’nın birtakım cepheleri boşalttığını ve Ukrayna’nın karşı taarruzunu gördük. Hasebiyle Rusya için bu kısmi seferberlik kararı askeri açıdan zorunluluktu” dedi. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın başından bu yana Rusya’da kimi çevrelerin seferberlik ilan edilmesi davetinde bulunduğunu lakin Putin’in bundan kaçındığını kaydeden Pekin, “Bu karar, birebir vakitte Putin’in sıkışmışlığını da gösterdi. Daha evvel bunu ‘özel harekât’ olarak tanımladıkları için seferberlik kararı almaktan kaçınmıştı, fakat Ukrayna alanında savaşan asker eksikliği nedeniyle bu kararı almak zorunda kaldı” diye konuştu.

“PLANLARI TUTMADI”

“Savaş kısa müddette sonuçlanır” kestirimlerinin yanlışsız çıkmadığını kaydeden Pekin, “Bu karar, Putin’in başlangıçtaki planın tutmadığını da gösteriyor. Tahminen de Batı’nın Ukrayna’ya bu ölçüde yardım edeceğini değerlendirmedi. Evvel amaç değiştirdi, Kiev taarruzundan geri çekildi lakin maksat değişikliğine rağmen gelinen noktada Rusya’nın ilerleyişi duraksadı. Rusya’nın konvansiyonel savaşa bu kadar hazırlıksız olduğunu kimse kestirim etmiyordu. Ukrayna’nın uyguladığı İHA’ların, omuzdan atılan füzelerin de dahil olduğu savaş doktriniyle Rusya’ya karşı savunma geliştirdiğini gördük. Rusya bu savaşı sürdürebilir, bunun için kaynakları var, ancak bu savaş uzadıkça içeride halkın memnuniyetsizliği artacaktır” dedi.

“SİYASİ ÖMRÜNE MAL OLABİLİR”

Seferberlik kararının, Rusya’da halk ortasında rahatsızlık yaratabileceğini söyleyen Pekin, şunları söyledi:  “Ukrayna’ya savaşa gidenlerin sayısı artacak, can kayıpları yaşanacak. Rusya içinde huzursuzluk yaşanması da tam da Batı ve ABD’nin istediği bir şey. Putin için durum pek parlak görünmüyor. Putin burada ya kaybedecek, bu da kendisinin siyasi hayatına mal olabilir. Ya da ne değerine olursa olsun kazanmak için çeşitli askeri adımlar atacak, daha da sıkışmış hissederse tahminen nükleer silah kullanma yoluna gidecek. Tahminen de Putin’i buna zorluyorlar. Bu durumda Batı’nın da eline bir koz geçmiş olur.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir