Asgari ücrete zam ve refah payı beklentisi! Sosyal Güvenlik Uzmanı Kaya canlı yayında hesapladı

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı yeni yılda yapılacak olan maaş artırımında olacak. Minimum ücretliler, memur ve emekliler şimdiden ne kadar artırım alacağını merak ediyor. Öte yandan ekim ayı enflasyon sayısı geçtiğimiz günlerde yüzde 85.51 olarak açıklandı. 

Kasım ve aralık aylarının enflasyonu da netleşince memur ve emekliye yapılacak olan artırım da netleşmiş olacak. Fakat memur ve emeklilere yüzde 5-10 ortası bir toplumsal refah hissesi verileceğine yönelik argümanlar gündemde. Pekala yeni yılda memur ve emekliler, taban ücretliler ne kadar artırım alacak? Hususla ilgili mümkün kestirimleri Toplumsal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk’te anlattı. Kaya şu tabirleri kullandı: 

“Bütün çalışanlarımızın, yani taban fiyatla çalışanlar, emekli ve memurlarımızın gözü kulağı Aralık ayı sonuna çevrilmiş durumda. Yaklaşık 1.5 aya yakın bir vakit kelam konusu. Tarihler 3 Ocak 2023’ü gösterdiğinde TÜİK aralık ayı enflasyon sayısını açıklamasıyla birlikte memur ve emeklilerin alacağı artırım aşikâr olacak. 

4 aylık enflasyonumuz yüzde 10.84 düzeyinde. Personellerin, çalışanların maaşına yansıyacak artırım 4 aylık periyotta yüzde 10.84 düzeyine yükselmiş durumda. Artık bunun üzerine kasım ve aralık ayını da ek edeceğiz. Kasım ve aralık aylarındaki enflasyon sayısının sıfır çıkması durumunda yüzde 10.84 emeklilerimizin, memur ve memur emeklilerinin artırımı cepte diyebiliriz. Eylül ve ekim aylarını dikkate aldığımızda enflasyonun üst seyredeceğini iddia etmiştik. Artık ekim ayındaki fiyat artışları kasım ayına tesir edecektir. Kasım ayının ekim ayından fazla çıkma ihtimalini düşünmek mümkün. 

Aralık ayında bunu ek ettiğimizde 2023 yılının 1. altı aylık devrinde memur ve memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerine yansıyacağını söyleyebiliriz. 

Asgari fiyat tespit komitesi ortalı kayında toplanacak. Aralık ayında toplandığında önünde iki tane kıymetli bahis olacak. Birincisi 2023 yılın 1. altı ayına ait minimum fiyat artışı. İkincisi bu artış 2023 yılının tamamına mı tekabül edecek yoksa 2023’ün 1. altı ayını mı kapsayacak. Bunun da kararını vermiş olacak. 

ASGARİ FİYAT İÇİN BİR SAYI ÖNGÖRÜYOR MUSUNUZ? 

Açıkçası geçtiğimiz günlerde sayın Bakan’da serzenişte bulundu. Taban fiyat temel üret olarak bedellendiriliyor. Çalışma hayatını ve yalnızca çalışma hayatını değil bütün ekonomik göstergeleri yakından ilgilendiren bir hesaplama metodu. Minimum fiyatta yapılacak sayı değerlendirmesi ya da bunun üzerinden spekülatif telaffuz gerçekleştirmek son derece yanlış. 

Enflasyon sayısı nereye gidiyor? Bugün prestijiyle yüzde 11 diyelim, kasım ve aralık ayını da geldiğini varsayarsak azamî yüzde 20 düzeyinde bir minimum fiyatın çıkma ihtimali var. Taban fiyatta çalışanın altında ezdirmemek uğraşı olduğunu görüyoruz. Hükümetin geçmiş devirde uygulamaları ve enflasyonu da göz önüne aldığımızda yüzde 40 artış yapılabilir. 

Rakam söylem etmek son derece yanlış, beklenti içerisine sokmuş oluyorsunuz sonuç gerçekleşmediği takdirde moralsizlik kelam konusu olabiliyor. Minimum fiyat üzerinden telaffuz geliştirip şu kadar taban fiyat olur demek yanlış. 

EMEKLİ VE MEMURA REFAH HİSSESİ GELECEĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ. YILBAŞINDA YÜZDE 5-10 ORTASI REFAH HİSSESİ GÜNDEMDE BUNU NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ? 

Enflasyon sayısının üzerinde hükümet tarafından gerek memur gerekse memur emeklileri, personel ve Bağkur emeklileri, minimum ücretliye düzgünleştirme artırımını refah hissesi olarak pahalandırmak mümkün. Bu bölüme ve enflasyon sayısının altında kalmaksızın ekonomik göstergeler çerçevesinde bir düzgünleştirme yapması kelam konusu. Bunun içerisinde aşikâr bir oranda uygunlaştırma ya da refah hissesi ismi altında totale bakıldığında çalışanın eline geçen artış bir artırım olarak pahalandırılacak. 

EMEKLİ MAAŞI BEKLENTİNİZ NEDİR? 

Şimdi emekli maaşlarına baktığımızda şu an bir memur emeklisinin en düşük maaşı 6 bin 77 lira bu 6 bin 797 liraya yükselmiş olacak. SGK emeklisi 2 bin öncesi 4 bin 687 liradan 5 bin 195 liraya yükselecek. Bağkur emeklisi 2 bin öncesi emekliyse 4 bin 197 liradan 4 bin 652 liraya yükselmiş olacak. 

3 bin 500 lira bizim taban aylığımız. Emekliye artırım yapıldığı vakit taban aylığın da artırılması kelam konusu olacak .Taban aylık sayısının da enflasyon sayısı oranında yükseltilmesi kelam konusu olacak. 

Taban aylığı üst çekilmediği takdirde 2 bin öncesi ve 2 bin sonrası emeklilerde makas artmış olacak. Hükümetin de bu mevzuyu ele aldığını varsayım ediyorum.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir